Korkkilattia vanhan lautalattian päälle. Talon ja lattian rakennusvuosi 1928. Puulattiat on käsitelty Osmo-vahalla 2005.


Tarjouspyynnön tiedot

Hinta-arvio: 0,00 €

Palvelu
Korkkilattian asennus
Sijainti
00550, Helsinki
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Lattian pinta-ala
40 - 50 m2
Kohteen rakennusvuosi
1960-luvulla tai aiemmin
Toimenpiteet
Lattiapohja on valmis asennukselle, Jalkalistojen irrotus, Lattiapohjan tasoitus, Jalkalistojen asennus

Tarjouspyynnön kuvaus

Kyse on kerrostalon 43 neliön yksiöstä. Keittiö noin 14 neliötä. Keittiössä on kiinteät keittiökalusteet ja vanha kulmakaappi (jäävät paikoilleen).
Huoneen pinta-ala noin 22,5 neliötä (4.5 m x 5 m). ja huone on suorakaiteen muotoinen.
Myös noin 2 neliön eteinen olisi hyvä päällystää korkilla. Siinä on nyt kaakelit (vuodelta 1999) vanhan muovimaton ja puulattian päällä. Eteisen uudet jalkalistat (2018) voi irroittaa ja kiinnittää uudelleen. Eteisen alta menevät kylpyhuoneen vesiputket erilliseen Wc:en.
Talon perinteinen putkiremontti tehtiin vuonna Tarkoitus olisi asentaa korkkimatto ensin keittiöön ja eteiseen, myöhemmin huoneeseen.
Syy lattiamateriaalin vaihtoon on tikkujen irtoaminen jalkapohjiin.
Keittiön ja huoneen jalkalistat jäävät paikoilleen, koska en ostanut niihin uusia vanhan mallin mukaan profiloituja putkiremontin yhteydessä. En tiedä mistä niitä saisi nyt, koska profiilit tehtiin remontin aikana. Toivottu väri olisi pähkinän ruskea.

Löydä tekijä

Kodinplazan avulla vertailet palveluntarjoajat yhdellä tarjouspyynnöllä.