Tarjouspyynnön tiedot
Hinta-arvio: 0,00 €
Tarjouspyynnön kuvaus
Asumme n.250 neliöisessä puolikivitalossa, jossa on 2007 tehty ja umbra-värjätty betonilattia kahdessa tasossa.
Meillä on tarkoitus rakentaa nykyisen lattian päälle puulattia, sillä kivilattian väri ja lämpö erityisesti talviaikaan eivät miellytä.
Mittailimme kuitenkin lattiaa ja huomasimme, että lattiassa on ajoin suoruushaasteita niin, että tasossa voi olla 2 metrin sisällä 1cm:kin heittoa. Tämä on luonnollisesti este rakentaa päälle lattiaa, jos tasoeroa on näin paljon.
Haastetta on eniten isoissa yhteistiloissa omien mittaustemme mukaan. Lattia tulisi todennäköisesti tasoittaa paikoin niin, että tasoeroissa päästäisiin max 0,3mm eroon.
Lattia vaatii mahdollisesti jyrsintää ja sellaista pintakäsittelyä, että sen päälle voi lautalattian rakentaa. Lattiassa on myös lattialämmitys.
Kodinplazan avulla vertailet palveluntarjoajat yhdellä tarjouspyynnöllä.