Näin suojaat talosi sateelta
- Julkaistu
- 3 min lukuaika
- 3-osainen sarja
AI
Välillä sataa, välillä paistaa. Luonnossa lähes kaikki toimii tietyssä rytmissä.
Näin suojaat talosi sateelta, osa 1
Olet varmasti huomannut, että toisinaan sataa enemmän ja toisinaan vähän vähemmän. Totta kai on olemassa maailmakolkkia, joissa vettä ei sada koskaan. Suomessa vettä kuitenkin tulee ympäri vuoden, kylmemmillä ilmoilla kiinteämmässä muodossa eli lumena. Tässä kirjoitusosiossa käymme yksi kerrallaan läpi erilaisia toimintatapoja, joita voi hyödyntää sateelta suojautuessa.
Käytä sateenvarjoa
Sateenvarjon alla pysytteleminen on yksi keino pysyä kuivana. Sateenvarjossa on pääsääntöisesti kaksi eri osaa eli runko sekä itse varjo, joka koostuu usein metallisesta tai alumiinisesta kehikosta tai rungosta. Runko voi olla esimerkiksi metallia, puuta tai muovia. Sateenvarjo on hyödyllisimmillään silloin, kun sade tulee taivaalta pystysuoraan eli ei ole niin tuulista. Mikäli tuulee vähän enemmän ja sataa ns. ”vaakatasossa”, ei sateenvarjo yksinään riitä pitämään kulkijaa kuivana.
Kuinka tämä kaikki liittyy koteihin, kiinteistöihin ja rakennuksiin? Sateenvarjo on vähän sama kuin talolle katto. Jos sateenvarjossa on reikä, tulee vesi läpi. Jos katossa on reikä, pääsee vesi kulkeutumaan rakenteisiin. Toisaalta pelkkä toimiva katto ei yksin riitä sadevesien käsittelyssä, mutta siitä lisää vähän myöhemmin. Muista: mitä tahansa kattopalveluita tarvitsetkaan, löydät ne Kodinplazasta.
https://kodinplaza.fi/katto
https://kodinplaza.fi/katto/kattoremontti
Näin suojaat talosi sateelta, osa 2
Etenkin rankemmilla sateilla pelkkä sateenvarjo ei riitä pitämään kulkijaa kuivana.
Mikäli vesisade yltyy ihan kunnolla käyntiin ja se yhdistää voimansa voimakkaan tuulen kanssa, monesti pelkkä ylhäältä päin annettava suoja ei riitä.
Kumisaappaat pitävät kulkijan jalat kuivana
Pue yllesi vanhat kunnon pitkävartiset kumisaappaat. Vaikka vesi virtaisi kadulla, polulla tai linja-auton pysäkin yhteydessä olisi suurikokoinen lammikko, pysyvät ainakin jalat kuivina.
Mikä on tällä kertaa yhteys taloon ja sadevesien hallintaan? Kumisaappaat ovat rinnastettavissa talon salaojiin. Mikäli saappaat eivät toimi kunnolla, jalat kastuvat. Mikäli salaojat eivät toimi kunnolla tai ovat jopa kokonaan puutteelliset, on hyvin mahdollista, että perustukset (tai kivijalka) kastuvat. Katso ainakin nämä palvelut ja paranna talosi suojaa sateelta:
https://kodinplaza.fi/sadevesijarjestelma
https://kodinplaza.fi/sadevesijarjestelma/salaojitus
Näin suojaat talosi sateelta, osa 3
Kun käytössä on sateenvarjo ja kumisaappaat, mitä jää enää jäljelle?
Käydään kertauksena vielä läpi, että pystysuoraan tuleva sade voidaan käsitellä sateenvarjon avulla. Mikäli sadetta tulee runsaasti, voidaan avuksi ottaa myös kumisaappaat. Mikäli myös tuuli on voimakasta, saadaan hyvä kokonaisuus aikaiseksi sadeviitan avulla.
Sadeviitta antaa suojaa myös sivuttaissuunnassa
Sadeviittoja on monia erilaisia. Väreistä yleisimmät ovat varmaankin musta, harmaa, sininen, punainen, keltainen ja valkoinen. Mallit vaihtelevat pelkästä viitasta käsiaukollisiin malleihin, taskullisiin malleihin sekä hupullisiin malleihin.
Analogia taloihin ja kiinteistöihin tällä kertaa löytyy talon seinistä. Tiiviit seinät eivät päästä vettä läpi ja sadevesien kulkeutumista oikeaan paikkaan voidaan avittaa myös esimerkiksi rännien ja syöksytorvien avulla. Katso ainakin nämä ulkoverhoukseen uusimiseen liittyvät sivut:
Tarvitsetko tekijän? Kilpailuta maksutta
Kerro mitä tarvitset, niin paikalliset tekijät tarjoavat. Vertailu on ilmaista eikä sido mihinkään.
- Taustatarkistetut yritykset
- Yli 300 000 tarjouspyyntöä
- Maksuton ja sitoumukseton
Uusimmat artikkelit
Suosituimmat
Lisää aiheesta
Kaikki artikkelit-
AI
Sisustussuunnittelu
Miltä näyttää järkevä sisustusarkkitehtuuri?
-
AI
Lämmitysjärjestelmä
Valmistaudu talveen näillä vinkeillä
-
AI
Vesikatto
Talohuollon ABC
-
AI
Talo
Talojen historiaa
-
AI
Radon
Radonin perusteet
-
AI
Remontti
15 vinkkiä onnistuneeseen remonttiin
-
AI
Lumityöt
Vinkit lumen varalle
-
AI
Sisustus
Näin saat kotisi näyttämään isommalta